Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Dobitnici i gubitnici od trgovine". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.

Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.

Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.

 



DOBITNICI I GUBITNICI OD TRGOVINE

SEMINARSKI RAD

Travnik, oktobar 2009.god.

SADRŽAJ

UVOD…………………………………………………………….....3

POSLOVNA STRATEGIJA……………………………………......4

PRIHODI, PRAG RENTABILNOSTI, RASHOD………………....4

Rashodi……………………………………………………….…4

Prihodi……………………………………………………..........5

Dobitak……………………………………………………….…6

Prag rentabilnosti…………………………………………..........7

Gubitak……………………………………………………….....7

SWOT ANALIZA……………………………………………….….7

Izgled SWOT matrices a internim (snaga, slabost) I eksternim faktorima (šanse, prijetnje)……………………………………...8

PEST KONCEPT…………………………………………………...9

TEORIJA KOMPARATIVNIH PREDNOSTI…………………....10

EVA STRATEŠKI MODEL……………………………………....10

SWEARINGEN AVIATION CORPORATION…………………..11

BCG MATRICA I PLC GRAFIKON………………………….….12

ZAKLJUČAK……………………………………………………..14

LITERATURA………………………………………………….…15

1.UVOD

2. POSLOVNA STRATEGIJA

Otuda strategija može biti definisana kao specifičan obrazac odlučivanja i aktivnosti koje menadžeri preduzimaju da bi ostvarili superiorne performanse.

Strategija je specifičan način, obrazac odlučivanja i aktivnosti koje menadžeri preduzimaju da dostignu ciljeve preduzeća.

3. PRIHODI, PRAG RENTABILNOSTI, RASHODI

Za svaku poslovnu godinu preduzeće utvrđuje rezultat poslovanja. U cilju realnog utvrđivanja poslovnog rezultata, preduzeće mora da ustanovi koliki su ukupni rashodi i ukupni prihodi u obračunskom periodu. Prihodi i rashodi su osnov za utvrđivanje poslovnog ili finansijskog rezultata preduzeća. Razlika između ukupnih iznosa prihoda i rashoda predstavlja poslovni rezultat. Poslovni rezultat može biti pozitivan i negativan, a kada su prihodi jednaki rashodima onda je poslovni rezultat nula.

3.1. Rashodi

Rashodi su posljedica obavljanja djelatnosti preduzeća. Ukupni rashodi u preduzeću mogu se klasifikovati na:

1) redovne rashode

2) neposredne rashode

Redovni rashodi su oni rashodi koji su nastali poslovanjem preduzeća tj. radi proizvodnje gotovih proizvoda. Visina redovnih rashoda zavisi od količine i cijene utrošeniih elemenata reprodukcije. Zato je neophodno u cilju ekonomičnog poslovanja postići optimalnu kombinaciju elemenata, što podrazumijeva moguću zamjenu elemenata u procesu reprodukcije kako bi rashodi bili što manji.

Redovni rashodi obuhvataju: troškove prodatih proizvoda, vremenske troškove (amortizacija, indirektni – opšti vremenski tropkovi), troškove prodatih roba, materijala i stalnih sredstava, troškove finansiranja, tj, kamate, negativne kursne razlike i sl.

Neposredni rashodi nisu u neposrednoj vezi sa proizvodnjom i prodajom gotovih proizvoda. Oni nisu značajni za odvijanje procesa reprodukcije, ali se moraju nadoknaditi. Ne pojavljuju se često i ne potiču iz događaja iz redovnog poslovanja.

U neposredne rashode spadaju: utvrđeni manjkovi na zalihama, plaćene kazne, penali i razne štete, plaćene dangube, otpisi nekurentnih zaliha, negativni efekti revalorizacije, nenaplativa potraživanja, neotpisana vrijednost i drugi rashodi otuđenih i rashodovanih stalnih sredstava i sl.

...

 

-----------------------OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.--------------------------------------   

www.maturskiradovi.net

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:

maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!